ptaki.info
strona główna
wiadomości
regulamin
kontakt
członkowie
forum
wędrówki
rozdz1
rozdz2
gry
obserwatorzy ptaków
imprezy, wydarzenia
jesteś w serwisie forum.ptaki.info: forum , wędrówki - rozdz1

24 września 2009
Wypatruj z nami ptasich posłańców wiosny!

Sympatycy ptaków w 29 krajach rejestrują w europejskiej bazie danych Spring Alive swoje pierwsze tegoroczne obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Na podstawie uzyskanych danych tworzone są mapy przylotów ptaków w całej Europie!

Dodaj swoje obserwacje wejdź na stronę www.springalive.net , wybierz z paska po lewej stronie Rezultaty - wyniki (mapy) i zobacz jak Twoja ob serwacja wpływa na sytuację w Polsce.

Na autorów najciekawszych obserwacji czekają nagrody w postaci znaczków z wizerunkami ptasich posłańców wiosny. Wyróżnione obserwacje będą zamieszczane na stronie Spring Alive oraz w magazynie "Ptaki" Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia sekcji "Dla nauczycieli" gdzie znajduje się propozycja konkursowa dla szkół. Szkoły, które zgromadzą najwięcej obserwacji ptasich posłańców wiosny otrzymają lunety!

Z życzeniami wspaniałych obserwacji,

 Danuta Pawlak
Ogólnopolskie Towarzytswo Ochrony Ptaków
e-mail: danuta.pawlak@otop.org.pl

spacer
| 2011-02-23
Policzono gęsi na Dolnym Sląsku
Najważniejszą ostoją zimujących na Dolnym Śląsku gęsi okazał się Zbiornik Otmuchowski, gdzie stwierdzono 5060 osobników. 780 ptaków przebywało na polach koło Chodlewa w zachodniej części Doliny Baryczy. Trzecie miejsce zajął w tej klasyfikacji Zbiornik Mietkowski – 712 ptaków. Na Zbiorniku Kozielno zarejestrowano ich 150, natomiast na Zbiorniku Nyskim, osadniku Żelazny Most, polach koło Zbiornika Witka i stawie Słoneczny Górny w leżącym na terenie Doliny Baryczy kompleksie Stawno – nie więcej niż 30 w każdym przypadku. Ptaków nie stwierdzono w pozostałych miejscach objętych kontrolą, m.in. na zbiornikach Bukówka, Topola, Słup, Stawach Przemkowskich i pozostałych ważniejszych kompleksach w Dolinie Baryczy.
W gronie 6776 policzonych gęsi zdecydowanym dominantem okazała się gęś zbożowa – udział białoczelnej stanowił ułamek procenta (3 osobniki). Nie stwierdzono innych gatunków. W porównaniu z jesienią warto odnotować sukces w zdobyciu pozwolenia na skontrolowanie osadnika Żelazny Most pod Lubinem – należący do KGHM akwen to największy tego typu zbiornik w Europie).

Więcej informacji: www.birdwatching.pl/wiadomosci/18/art/451

Zenek Biela

 
| 2011-02-23
O dzwońcach
Dzwoniec (Carduelis chloris) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych ptaków w Polsce. Jest gatunkiem średnio licznym, a nawet pustułka bardzo licznym. Zasiedla różnego rodzaju zadrzewienia i skraje lasów. Najliczniej występuje jednak w obrębie siedzib ludzkich i w ich bezpośrednim sąsiedztwie, od zieleni śródmiejskiej, poprzez parki, skwery, cmentarze, sady, ogródki działkowe, po przydrożne aleje drzew. W Polsce jest uznawany powszechnie za gatunek osiadły, jednak wiadomości powrotne uzyskiwane z zaobrączkowanych ptaków, pochodzące z wielu europejskich krajów, zdają się przeczyć jego osiadłości. Nieznany jest też zasięg zimowisk wędrownych północno-wschodnich populacji. Do końca więc nie znamy obrazu przemieszczeń tego gatunku na terenie Europy.

Opracowany przez polskich obrączkarzy projekt zakłada poznanie charakteru przemieszczeń i wędrówek dzwońców na terenie Europy w stosunkowo krótkim czasie, kilku–kilkunastu lat. Wszystko to przy pomocy znakowania ptaków kolorowymi obrączkami. Obrączkowanie ptaków kolorowymi obrączkami z indywidualnymi znakami umożliwiającymi identyfikację poszczególnych osobników, jest uznaną i stosowaną już od wielu lat metodą badawczą. Do tej pory było jednak stosowane przeważnie dla gatunków większych, jak: mewy, kormorany, gęsi czy łabędzie.

Zenek Biela